Hírlevél 2024.07.11.
Az Online Munkavédelmi Hetilap mai témái:
- A méh és darázscsípés veszélyei
- Tűzvédelmi szakvizsgák Budapesten
- Munkavédelmi hírek
- Az 5 leggyakoribb munkaügyi jogsértés
- Felmérés: a legtöbb dolgozó bízik az AI-ban
- A munkabalesetben meghaltak száma Magyarországon 2000 és 2023 között
- Harmadfokú hőségriasztás lép életbe vasárnaptól péntek éjfélig
- Az NFPA új szabványt javasol az akkumulátorok biztonságára
Üdvözlettel:
Kling Péter
Felhívás a méh és darázscsípés veszélyeire
Megjelent a munkáltatóknak és munkavállalóknak szóló útmutató az NGM Munkavédelmi Irányítási Főosztályának tájékoztatója a méh- és darázscsípés veszélyeivel kapcsolatban, továbbá a megelőzés, valamint káros hatásainak csökkentése érdekében szükséges munkáltatói teendőkről.
Júniustól a nyár végéig nemcsak az otthoni kertekben, de egyre több szabadtéri munkahelyen is megjelennek a méhek és darazsak.
Az emberi szervezetbe juttatott méreganyaguk útján komoly veszélyt jelenthetnek, különösen a méreganyagra érzékeny egyéneknél. Az ártalom jellegét és mértékét több tényező együttes hatása is befolyásolja, például a méreganyag tulajdonsága, a méh vagy darázs faja, mennyisége, a szúrás mélysége, a szúrások száma, környezeti feltételek, mivel melegben a kitágulnak a bőr alatti hajszálerek, így a vér áramlása felgyorsul, ezáltal a méreganyag könnyebben felszívódik.
A méh vagy darázscsípés legtöbbször nemcsak könnyen múló helyi tüneteket, hanem végzetes kimenetelű egészségkárosodást is okozhat, ezért fokozott elővigyázatosságra van szükség a szabadtéren tevékenységet folytató munkáltatók és a munkát végző dolgozók részéről egyaránt.
A tájékoztató innen tölthető le.
Tűzvédelmi szakvizsgáink
A legközelebbi szakvizsga időpontjaink:
- 2024. július 23-án Budapesten: 1, 2, 3, valamint 4, 12, 13, 14, 15, 16. kategória
- 2024. augusztus 14-én Budapesten: 1, 2, 3, valamint 4, 12, 13, 14, 15, 16. kategória
- 2024. egyedi igény szerint, és augusztus végén Budapesten: 9. Beépített tűzoltó berendezések kivitelezését, karbantartását, javítását, telepítését, felülvizsgálatát végzők.
- 2024.egyedi igény szerint, és augusztus végén Budapesten: 8. Beépített tűzjelző berendezések kivitelezését, karbantartását, javítását, telepítését, felülvizsgálatát végzők. .
- 2024. augusztus végén: 7. Tűzoltó készülékek karbantartását végzők - ÚJ és ÚJÍTÓ is
- 2024. augusztus végén: 5. Tűzoltó-vízforrások felülvizsgálatát végzők - ÚJ és ÚJÍTÓ is
Bővebb információk, részletek, tűzvédelmi szakvizsgákról minden: ezen a weboldalon.
Jelentkezés a szakvizsgára: ezen az online jelentkezési lapon
Van lehetőség kihelyezett tűzvédelmi szakvizsgát is tartani, bárhol az országban, tudunk menni Önökhöz. Ennek feltételeiről érdeklődjön a 70/332-8318 számon, szakvizsga vizsgaszervezők kollégánknál. Kihelyezett képzést 10 főtől tudunk tartani, és akár szombati napra is tudunk szervezni.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi számunk (Kling Munkavédelmi Kft): B/2020/000629
Munkavédelmi hírek
Az 5 leggyakoribb munkaügyi jogsértés
Az idei első negyedévben a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság összesen 4.269 munkáltatót ellenőrzött, a foglalkoztatók 64%-ánál tárt fel munkaügyi jogsértéseket, amelyek az ellenőrzés alá vont munkavállalók (15.549 fő) 57%-át érintették - derül ki a Foglalkoztatás-felügyeleti Hatóság jelentéséből. Nézzük, melyek a tipikus jogsértések. Tovább a cikkhez.
Felmérés: a legtöbb dolgozó bízik az AI-ban
Egy kutatás szerint a dolgozók több mint fele arra törekszik, hogy nagyobb beleszólásuk legyen az AI bevezetéséről szóló döntésekbe. Tovább a cikkhez.
A munkabalesetben meghaltak száma Magyarországon 2000 és 2023 között
Így változott 2000 és 2023 között a munkabalesetben elhunytak száma hazánkban. Tovább a cikkhez.
Harmadfokú hőségriasztás lép életbe vasárnaptól péntek éjfélig
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján legmagasabb, harmadfokú hőségriasztást rendel el az ország egész területére 2024. július 7-én (vasárnap) 00 órától 2024. július 12-én (péntek) 24 óráig. Tovább a cikkhez.
Az NFPA új szabványt javasol az akkumulátorok biztonságára
Új, átfogó, az akkumulátorok teljes életciklusára és minden aspektusára vonatkozó szabványon dolgozik az Amerikai Tűzvédelmi Szövetség (NFPA). Az anyag szakmai szempontból hiánypótlónak tekinthető: a tervek szerint a tárolástól a használaton át egészen a hulladékkezelésig minden benne lesz, ami az akkumulátorok tűz-, robbanás- és egészségbiztonságával kapcsolatos. A jelenleg véleményezés alatt álló tervezet sorsát érdemes figyelemmel követni, és itthon is tanulni belőle, hiszen az akkumulátorok az élet minden területén körülvesznek minket, és ez nagy valószínűséggel nem változik meg egyhamar. Tovább a cikkhez.